• KEM
  • Subcribe to Our RSS Feed

sobota 11. októbra 2014

Ja, moje druhé Ja a Warcraft

23:44 // by Unknown // // No comments

Počítačové hry sú niečím, čo je súčasťou môjho života už takmer pätnásť rokov. Takpovediac som sa prehrýzol množstvom rozličných hier. Strávil bezsenné noci pred monitorom, vychutnával každý jeden okamžik strávený hraním, každú úspešne pokorenú missiu, každý nočný záťah s kamarátmi, každú lan party. Počas hrania som stretol množstvom zaujímavých ľudí. Jedná sa skutočne o pestrú paletu charakterov a pri niektorých som mal taký ten čudný pocit, že tá „osoba na druhej strane“ snáď ani nemôže skutočne existovať. Od neurotických pubertiakov (áno priznávam, istý čas som bol súčasťou tejto skupiny), po tichých zabijakov, hlučných hulvátov, sofistikovaných gurmánov až po manželské páry, či ľudí, ktorí by mi mohli byť rodičmi.

The Main Villains of Warcraft: z ľava Archlich Kel'Thuzad, The Betrayer Illidan Stormrage, Lich King Arthas Menethil, vedľa neho Deathwing The Destroyer, Aspect of Death, The Worldbreaker, The Black Scourge. No a posledným je bývalý Warchief Hordy Garrosh Hellscream.
                                               
Hneď na úvod si dovolím povedať, že všetko čo súvisí s univerzom Warcraftu sa teší celosvetovej popularite. V tomto príspevku sa pokúsim naznačiť v krátkosti históriu fenoménu Warcraft. Neobmedzím sa len na počítačové hry, ale vyjadrím sa aj k literatúre. Nosnou témou však bude môj vzťah k týmto aspektom Warcraftu, pretože univerzum Warcraftu, to nie sú len počítačové hry, aj keď sú tým čo dalo celú vec do pohybu. Takže budem venovať pozornosť najprv nim. Ešte predtým ako začnem, chcel by som zdôrazniť, že tento príspevok bude do veľkej miery subjektívnym. Dal by sa charakterizovať aj ako moja história, ako hráča. Zatiaľ pomerne krátka, avšak o to viac intenzívna.

Všetko sa to začalo v roku 1994 keď firma Blizzard vydala RTS hru pre PC s názvom Warcraft: Orcs and Humans. Pre tých menej znalých niektorým termínom spojených s počítačovými hrami, RTS znamená Real time strategy. Jedná sa o subžáner strategických hier, ktorá sa neodohráva prostredníctvom jednotlivých ťahov. Teda hra ktorá sa odohráva takpovediac v reálnom čase a hráč ovláda svoju vlastnú armádu. Táto herná klasika, ktorá to „celé odštartovala“ však nebola mojím prvým dotykom s orkami z Draenoru. Draenor je domovská planéta orkov, ktorá bola zničená a to čo z nej ostalo sa nazýva Outland. To však v tejto chvíli nie je podstatné. Takže prvou hrou zo série, s ktorou som mal tú česť bola Warcraft II: Tides of Darkness a neskôr aj datadisk Beyond the Dark Portal. Treba podotknúť, že prvý krát som ju hral približne päť rokov po jej vydaní. Dlho patrila spolu s hrami Diablo, Diablo II Lord of Destruction a Baldur‘s Gate medzi hry ku ktorým som sa neustále vracal. Z čisto nostalgického hľadiska sa ku nim vraciam ešte aj v dnešnej dobe.



Avšak bolo to až v roku 2002 kedy som mal tú česť s hrou, ktorú považujem spolu s jej datadiskom, za najlepšiu, najprepracovanejšiu fantasy RTS všetkých čias. Jedná sa o hru Warcraft III: Reign of Chaos. Jedná sa opäť o RTS, tak ako u jej predchodcov, avšak táto obsahovala aj prvky RPG. Okrem armády hráč ovládal aj postavu hrdniu, ktorý tak ako v klasických RPG hrách získava skúsenosti, zvyšuje úroveň svojich schopností, učí sa novým kúzlam atď. RPG prvky WC III však nie sú jej dominantnou charakteristikou, ale podľa mňa len čerešničkou na torte. Doteraz si pamätám ako som bojoval spolu s mladým princom proti pohrome, prebíjal sa hordami nemŕtvych, zažil vzostup a pád Arthasa Menethila. Neskôr bol tým čo šírilo spomínanú pohromu ďalej. Spoločne s udatnými orkami hľadal nový domov a tajomnými nočnými elfmi ochraňoval tajomstvá a čistotu starovekých lesov. Počas hrania som od napätia dokonca prepotil niekoľko tričiek. Myslím, že by nebolo možné ani na prstoch rúk všetkých mojich súčasných spolužiakov zrátať, koľko krát som odohral campaign (voľný preklad by mohol znieť „príbehovú časť“) trojky. Príbeh ponúka desiatky prepracovaných a komplexných postáv s veľmi zaujímavou históriou. Viaceré z nich sa vyvíjajú počas deja. Niektoré k lepšiemu, niektoré k otcovražde. Ukazujem prstom na teba Arthas, ale aj tak patríš k mojím najobľúbenejším fiktívnym charakterom. Mnou zmieňovaný korunný princ Lordaeronu, Arthas Menethil je jednou z ústredných postáv datadisku hry Warcrafta III s názvom The Frozen Throne. Datadisk bol vydaný v roku 2003 a tešil sa, a doteraz sa teší veľkej obľúbenosti medzi hráčmi. Sleduje príbeh viacerých kľúčových postáv z trojky, ako Illidiana Stormrage, jeho brata Malfuriona, zo smrti vzkriesenej banshee Sylvanas, ale aj postáv nových, medzi ktoré patrí napríklad krvavý elf Kael’thas alebo temná elfka Maiev.


Na obrázku sa nachádza  spomínaný Arthas Menethil už v podobe Lich Kinga.

Avšak v roku 2003 už celá herná komunita nedočkavo očakávala vydanie MMORPG hry zasadenej do sveta Azerothu. Blizzard sľuboval nový herný zážitok rozmerov doteraz nevídaných. No a ako už býva zvykom Blizzard nesklamal a priniesol hráčom počítačových hier všetko čo pred ním nedokázali iné spoločnosti.

Musím povedať, že patrím medzi milióny hráčov z celého sveta, ktorí sa pravidelne nechávajú vtiahnuť do tohto obrovského imaginárneho sveta plného nekonečných možností, nádherných scenérií a strhujúcich príbehov. Dalo by sa povedať, že som aktívnym hráčom, s menším či väčšími prestávkami takmer od doby spustenia. Hrával som na oficiálnych serveroch spravovaných Blizzardom (Drak’thul, Dentarg, Dragonmaw, Argent Dawn) a takisto aj na tzv. free serveroch. Na takzvaných „fríčkach“ hráč nemusí platiť mesačný poplatok vo výške približne trinásť euro, ako je tomu na serveroch oficiálnych. S oslobodením od platenia je však často spojená aj nižšia technická úroveň servera, menší počet hráčov a viac bugov, teda chýb, ktoré sa objavujú v hre a vo väčšej, či menšej miere narúšajú gameplay. Avšak nemusí to platiť v každom prípade a existujú free servery, ktorých kvalita a populácia hráčov sa približujú tým oficiálnym.

Doteraz vyšli k hre World of Wacraft štyri datadisky. Prvým z nich niesol názov The Burning Crusade a vyšiel v roku 2007. Druhým bol Wrath of the Lich King, neskôr nasledoval Cataclysm no a zatiaľ posledným je Mists of Pandaria. Piaty datadisk s názvom Warlords of Draenor bude pustený do obehu 14. 11. 2014. Rovnako ako všetci hráči wowka, aj ja už netrpezlivo očakávam jeho spustenie. Každý z týchto datadiskov priniesol do hry nové herné oblasti, rasy, povolania, veľké množstvo nových herných mechanizmov, nových postáv, kladných aj záporných no a v neposlednom rade aj veľké množstvo rôznych vychytávok.

Na obrázku môžme vidieť sedem ústredných postáv budúceho datadisku Warlords of Draenor. V ľavo hore s kladivom Blackhand Destroyer vodca klanu Blackrock, pod ním v ľavo so šabľou namiesto ruky Kargath Bladefist vodcka klanu Shattered hand, pri ňom jednooký Kilrog Deadeye vodca klanu Bleeding Hollow. Ďalej odetý vo vlčej koži Durotan syn Garada a vodca klanu Frostwolf, celému obrázku dominujúci Grommash "Grom" Hellscream vodca klanu Warsong. Pri ňom stojaci šaman Ner'zhul vodca klanu Shadowmoon  no a posledným v pravo je černokňažník  Gul'dan vodca klanu Stormreaver.
World of Warcraft sa radí k takzvaným open world hrám, teda hráči majú v hernom svete takpovediac „voľnú ruku“. Môžu sa venovať plnenie úloh, ktoré zadávajú NPC (non-playable characters, teda postavy, neovládané inými hráčmi), rozvíjať remeslá ako kováčstvo, alchýmiu, ťaženie nerastných surovín. Zaujímavou a mojou obľúbenou kratochvíľou je taktiež preskúmavanie rôznych skrytých zákutí sveta a hľadanie easter eggov. Easter eggy je možné charakterizovať v skratke ako „an intentional inside joke, hidden message..“ (http://en.wikipedia.org/wiki/Easter_egg_(media), ktoré často odkazujú na pop culture. Možnosti hry sú skrátka takmer nevyčerpateľné.


Typický príklad Easter Eggu. Horatio Laine je jasným odkazom na hlavnú postavu seriálu CSI: Miami Horatia Caina.


Posuňme sa teraz od hier ku knihám, ktorých dej sa odohráva v Azerothe. Musím povedať, že knihy z univerza Warcraftu patria do môjho rebríčka top 3. Okrem nich sa tam ešte nachádzajú monumentálne svety vytvorené J.R.R. Tolkienom G.R.R. Martinom. Warcraft sa však d nich odlišuje najmä v tom, že jeho primárnym zdrojom inšpirácie sú počítačové hry. Avšak je možné argumentovať tým, že množstvo tém, príbehov, postáv, herných zón etc., je rovnako ako v Tolkienových a Martinových dielach, inšpirovaných rozličnými mytológiami. Napríklad niektoré kľúčové momenty v živote už predtým spomínaného princa Arthasa sa až nápadne zhodujú s legendami o kráľovi Artušovi. Uvediem napríklad len, že rovnako ako Artuš vytiahol mocný meč Excalibur zaseknutý v kameni, tak aj Arthas získal svoj meč Frostmourne (do češtiny sa prekladá ako Mrazivý smutek) jeho vytiahnutím z veľkého kusu ľadu. Okrem ďalších analógií medzi týmito dvoma postavami, tou najzjavnejšou je podobnosť ich mien, Artuš a Arthas.

Knižná trilógia War of the Ancients.
Prečítal som väčšinu týchto kníh, niektoré aj viac krát. Medzi moje najobľúbenejšie patria Arthas: Rise of the Lich King, Beyond the Dark Portal, War of The Ancients Trilogy,Last Guardian a mnohé ďalšie. Najnovším titulom je War Crimes od Christie Golden, ktorá dejovo prepája udalosti posledného datadisku Mists of Pandaria a pripravovaného Warlords of Draenor. Okrem Golden patrí k najplodnejším autorom Richard A. Knaak, ktorý je autorom trilógie War of the Anciets.


Dej kníh sa venuje niektorým udalostiam, ktoré sa odohrali v online svete a rozvádza ich detaily. Hlavnými postavami sú väčšinou významné NPC charaktery prítomné v jednotlivých hrách. Knihy sa venujú primárne rozvíjaniu a obohacovaniu tzv. lore. Tento termín by sa dal vysvetliť veľmi zjednodušene ako všetky udalosti, príbehy a celá história daného herného sveta, vrátane jej mytológie, kultúry jednotlivých rás, ich kozmológií a kozmogónií atď. Ak vás napríklad zaujíma história sveta od jeho počiatkov, alebo aký bol dôvod dlhoročného zmiznutia kráľa ľudí Variana Wrynna, je nutné obrátiť niekoľko stoviek stránok viacerých kníh. Alebo, pre tých lenivejších, je vždy možné dané informácie prečítať na stránkach, ktoré sa venujú tejto problematike.

Nie sú to však len knihy inšpirované Warcraftom ale napríklad aj comics, manga, TCG či Board Games. Warcraft je jedným z najkomplexnejších herných svetov súčasnosti s desiatkami miliónov fanúšikov z celého sveta. Na záver len pripájam úryvok z textu jednej z najznámejších skladieb celej série, ktorá nesie názov O Thanagor



O Thanagor...                                              O King...
An Karanir Thanagor,                                Long live the king,
Mor Ok Angalor.                                        May he reign... forever.
Mor Ok Gorum,                                         May his strenght,

Palahm Raval.                                            fail him never.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára